Büyük veri analizi günümüzde tüm sektörler için büyük önem taşıyor. Çünkü tüm diğer sektörlerde olduğu gibi, sizin müşterileriniz de rutin bir günde bile oldukça çeşitli veriler üretiyor: 

  • Sosyal medyada sizi etiketlerken, 
  • gönderdiğiniz e-mailleri okurken, 
  • ürünlerinizle ilgili bir postun altına yorum yaparken, 
  • online alışveriş yaparken ya da 
  • sesli yanıt sisteminize mesaj bırakırken.

Teknolojik uygulamalar sayesinde bugün yukarıdaki her adımda oluşan büyük veriyi analiz edebiliyor ve işleyebiliyoruz. 

Sadece müşterileriniz değil çalışanlarınız, finans ekibiniz, işbirliği yaptığınız firmalar, tedarik zincirindeki her bir işletme ve daha birçoğu devasa boyutta verilerin oluşmasını sağlayacak oldukça çeşitli işlemler gerçekleştiriyor. 

Çok çeşitli biçimlerde ve çok farklı kaynaktan gelen bu muazzam boyutlardaki veri kümeleri, büyük önem taşıyor ve avantaj sunuyor. Tüm bunları değerlendirdiğiniz zaman şirket hedeflerinize bir adım daha yaklaşma şansınız artıyor. 

Büyük veri analizi nedir?

Birçok farklı kaynaktan elde edilen oldukça geniş boyut ve çeşitlilikteki veri kümelerinin ileri teknolojik analiz yöntemleri ile analiz edilmesine büyük veri analizi denir.

Büyük veri kavramı, uzun yıllardır iş hayatında etkin şekilde kullanılıyor. Çünkü birçok kuruluş şu gerçeğin farkında: rekabette öne geçmenin ve sektörde fark yaratmanın yolu, çok çeşitli güncel verileri eş zamanlı yakalamak ve bu verileri anında analiz etmekten geçiyor. 

Büyük veri analizinin gelişimi ve tarihi

Büyük veri terimi kullanılmadan çok yıllar önce, 1950’li yıllarda bile, işletmeler basit, temel, manuel analitik yöntemler uyguluyordu. Şimdikinden farklı yollarla da olsa, verilerdeki eğilim ve öngörüleri açığa çıkarmaya çalışıyorlardı.

Yazılım ve donanım teknolojilerindeki hızlı ilerlemeyle beraber, büyük veri analizinin mümkün ve bu terimin görünür olması 2000’lerin başlarına denk geliyor. O günlerden itibaren gerçekleşen her yeni teknoloji olayı, bugün kullandığımız büyük veri analizi yöntemlerini mümkün hale getirdi ve bu verilerin gelişmesine katkıda bulundu.

Bugün şirketler, büyük veri analizi ile hızlı ve verimli kararlar alabiliyor ve böylece işletmelerini rakiplerinin önüne geçirebilecek imkanlara sahip oluyorlar. Büyük veri analizi daha önce sahip olamadıkları rekabet avantajları sağlayarak işletmelerini büyütme ve sektörde kalıcı olma imkanı tanıyor.

Büyük Veri endüstrisi sadece birkaç yıl içinde muazzam bir büyüme kaydetti. 2018’de 169 milyar dolardan 2022’de 274 milyar dolara yükseldi. Bu %62’lik bir artış anlamına geliyor.

Büyük veri analizi neden önemlidir?

Büyük veri analizi, işletmenizin oldukça çeşitli ve güncel verilerini uygun analiz yöntemlerini kullanarak değerlendirmesiyle beraber yeni fırsatlar yakalamanızı sağlıyor. 

Bu fırsatları uygun biçimde değerlendirdiğiniz taktirde 

  • kar oranlarınızı, 
  • müşteri sayınızı ve 
  • müşteri memnuniyetini artırabilirsiniz. 

Büyük veri analizini kullanmanız durumunda aşağıda belirtilen başlıklarda da olduğu gibi birçok açıdan avantaj elde edersiniz:

Daha hızlı, daha iyi kararlar verin. IoT teknolojisinden faydalanarak veri akışı sağlanması sayesinde yeni veri kaynaklarını analiz etme yeteneği ve bellek içi analitik hız sayesinde işletmenizin bilgileri anında analiz etmesini ve böylece hızlı kararlar almanızı  sağlar. 

Maliyeti azaltın. Büyük miktarda veri depolamak gibi durumlarda, bulut tabanlı analiz gibi büyük veri teknolojiler kullanılarak maliyetlerini önemli ölçüde azaltabilirsiniz. Ayrıca büyük veri analizi ile işletmenizin daha verimli şekilde iş yapma imkanları araştırabilir ve alternatif modeller oluşturabilirsiniz.

Yeni ürünler ve hizmetler geliştirin. Büyük veri analizi yöntemini kullanarak müşteri ihtiyaçlarını belirlemek ve müşteri memnuniyetini ölçebilmek işletmenize büyük avantaj sağlar. Bu analiz yöntemini kullanarak müşterilerinizin taleplerine, önerilerine, şikayetlerine hızlı ve etkili biçimde ulaşabileceğiniz için işletmenizi güncelleyebilirsiniz. Böylece müşteri memnuniyetini hızlı biçimde artırabilirsiniz. 

Her geçen gün daha fazla şirket büyük veri analizi teknolojisini kullanarak müşterilerin değişen ihtiyaçlarını karşılamak için yeni ürünler ve yenilikçi yöntemler geliştirme fırsatını değerlendiriyor.

Sonuç

İşletmelerin kendilerini yenilemesi ve hızla gelişen teknolojik yöntemleri verimli bir şekilde uygulamasıyla beraber rekabet imkanı gittikçe zorlaşıyor. İnsanların online ortamda attığı hemen her adım bir veri anlamına geliyor. 

İnternetin çok çeşitli kullanım imkanlarını da göz önünde bulundurduğumuzda muazzam boyutlu ve oldukça çeşitli bu verinin profesyonellerce analiz edilmesi büyük bir fırsat sunuyor. Ancak büyük verinin etkili ve güvenilir bir şekilde analiz etmesi gerekiyor. Uygun analiz yöntemleri ile bunu gerçekleştirdiğinizde kar oranınızı artırmanız, müşteri sayınızı artırmanız, yeni ürün ve hizmetler geliştirerek öne çıkmanız mümkün.

İşletmenizin geleceği teknolojiyi nasıl kullandığınız ve güncel gelişmeleri ne kadar takip edip yararlandığınızla doğrudan orantı. Hızlı kararlar almak, yeni modeller oluşturmak, rekabet ortamında öne geçmek için bizimle iletişime geçin.