FMCG

Maptriks’in lokasyon analitiği sayesinde bakış açınızı zenginleştirin; lokasyon verilerini diğer verilerle birleştirerek daha güçlü iç görüler elde edin.

Lokasyondaki tüketici profilini ve dinamikleri anlayarak yer belirleme, ürün gamı, fiyatlandırma, satış politikaları oluşturun. Konum verilerinizi kullanan tüketici merkezli iş modellerine sahip olun.

  • Segmentasyon: Müşterilerinizi ve ürünlerinizi lokasyona bağlı segmente ederek mevcut pazarı ölçümleyebilir, potansiyel pazarları keşfedebilirsiniz. Müşteri segmentasyonu ve ürün segmentasyonu olarak özelleşen çözümlerimiz sayesinde doğru ürünü doğru müşteriyle buluşturma imkanına sahip olabilirsiniz.

  • Saha Operasyonları Yönetimi: Sahada gerçekleşen satış ve dağıtım operasyonlarının gerçek zamanlı takibini yapabilir, verimliliğinizi ve dolayısıyla karlılığınızı arttırabilirsiniz. Ürünlerin müşteriyle buluşmasında önemli bir adım olan operasyon sürecini analitik yöntemlere dayalı olarak yönetme imkanına sahip olmanız rekabet üstünlüğü elde etmenizi sağlayacaktır.

  • Rota Planlaması: Saha operasyonlarınız için optimum rotaları hesaplayarak ürünlerinizi en kısa sürede satış noktalarına ulaştırın. Saha operasyonlarınızı yönetirken doğru rota planlaması sunmanız dijital tedarik zincirini doğru yönetmenizi sağlayacaktır. Özellikle soğuk zincir ürünler ile rekabetin yoğun olduğu ürün gruplarında optimum rota planlaması ve optimizasyonu sayesinde süreci doğru yönetebilirsiniz.

  • Tahminleme: Analitik yöntemlerle oluşan veri kütüphaneniz sayesinde modern veya geleneksel satış noktalarınızı harita üzerinde görüntülemenin yanında bu noktalarla ilişikili verileri analiz etme imkanına da sahip olursunuz. Lokasyon tabanlı satış tahminleri ile satış bölgelerinizi oluşturarak bölgenin dinamiklerine uygun ürünler ve çözümler sunabilirsiniz.

  • Uzay Kapsama Analizi: Maptriks veri kütüphanesi sayesinde modern ve geleneksel kanal satış noktalarının lokasyona bağlı bilgilerine sahip olabilirsiniz. Türkiye pazarında güçlü yayılma politikası izlerken kapsama oranınızı analiz etme gücüne elde edebilirsiniz. Bu sayede satış kanalı hedeflerinizi doğru temellere dayandırabilirsiniz.