MÜŞTERİ KAZANIMI – FİNANS

SORU:

“Müşteri kazanımı oranımı nasıl arttırım? Hedef odaklı satış stratejilerimi nasıl yönetebilirim?”

ÇÖZÜM:

  1. Bankanın mevcut müşteri kitlesi analiz edildi. Elde edilen bulgular sonucunda potansiyel müşteri kitlesi ve söz konusu kitlenin nerelerde yaşadığı saptandı.

  2. Bankanın satış ekipleri potansiyel bölgeleri öncelikli olarak ele alarak bu doğrultuda “hedef odaklı” satış stratejileri geliştirdi.

  3. Projenin bir parçası olan ticari pazarlama departmanıyla işbirliği içerisinde çalışarak saha satış ekiplerini motivasyonunu, performansını ve verimliliğini arttırmak amacıyla oyunlaştırma temelli bir mobil uygulama geliştirildi.

  4. Geliştirilen mobil uygulama sayesinde saha satış ekipleri ve temsilcilerine genel merkezden görevler atandı. Ekipler kendilerine atanan görevleri tamamlayarak puan kazandı. Bu da saha satış ekiplerine motivasyon sağladı ve saha operasyonlarının verimliliğini arttırdı.

SONUÇ:

Geliştirdiğimiz uygulama sayesinde banka müşteri kazanımında artış sağlamıştır. Şirketimiz bu proje ile 2016 yılında Avrupa’da Finansal İnovasyon Ödülleri’nde “En Yenilikçi Finansal Teknoloji Uygulaması” ödülünü kazanmıştır.