Perakende sektörü uzun yıllardır dijital dönüşüm içerisinde. Mevcut veri toplama ve analiz sistemleri sayesinde şirketler; şubelerdeki pazarlama verimliliğini, satışları ve dolayısıyla gelirleri artırmaya yardımcı veri odaklı kararlar alıyorlar. Operasyonları geliştirmek ve yeni iş fırsatları yaratabilmek için gelişmiş verilerden faydalanan işletmeler tüm bu kararlar için aslında perde arkasında yapay zekâ kullanıyor. Yapay zekâ uygulamaları, perakende sektörünün hızlı büyüyen e-ticaret karşısında en büyük güvencesi sayılıyor. Veriler ve algoritmalar; perakendecilerin iş modellerini değiştirerek geleceğe hazır olmalarının anahtarı olma niteliğini taşıyor. Perakende sektöründe satın alma tavsiyeleri edinebilmek ve dinamik fiyatlandırma yapabilmek Yapay Zekâ sayesinde artık mümkün. 

KİŞİSELLEŞTİRİLMİŞ PERAKENDE SATIŞI

Gelecek hepimiz için heyecan verici yenilikler barındırıyor. Günümüz tüketicileri artık tek kanallı alışveriş yapmıyor; perakendeciler kesinlikle müşteriyle daha iyi bağlantı kurmak için fiziksel konumlarını kullanmaya devam etmeli; ancak işletmelerin yapay zekâ çözümleri çevrimiçi alışveriş ve fiziksel mağazalar arasında kesintisiz bir bağlantı sağlanmasını zorunlu kılıyor. Yapay zekâ çözümleri, fiziksel yerlerdeki müşteri yolculuğunu anlayarak ve öngörerek perakendecilere daha akıllı ve daha karlı kararlar aldırabilir. 

Dijital öncelikli yaklaşımlara eğilim gösteren Y kuşağının alışveriş potansiyelinin artması ve Z kuşağının potansiyeli, şirketleri sürekli yenilik yapma baskısı altına sokuyor. Böylece yapay zekâ, perakendecilikle uğraşan işletmeler için en önemli öncelik haline geliyor. Yapay zekanın sektörde uygulanması, geleneksel perakende deneyimini tamamen dönüştürüyor; otomasyonu, kişiselleştirmeyi ve operasyonları bir üst seviyeye taşıyarak üretkenliği arttırıyor. 

YAZILIMLAR NELERİ DEĞİŞTİRECEK

Yakın gelecekte, yapay zekâ mağazalardaki müşterilerini tanıyabilecek, genel müşteri profilini çıkartarak işletme sahibine raporlar sunabilecek; eğilim, istek ve taleplere göre ürün önerilebilecek. Perakende sektöründe tüketicilerin alışveriş anındaki psikolojilerini, davranışlarını çözümleyecek olan yazılımlar verimli alışveriş imkânı sunacak. Satış noktalarındaki giriş-çıkış trafiklerini hesaplayan, ortalama kalış sürelerini ölçen sensörler; raflardaki en çok ziyaret edilen alanları en az ziyaret edilen alanlardan ayıran müşteri akışlarını gözlemleyen hareket sensörleri; kullanıcıların etkileşimli bilgiye erişimini sağlayabilecek. Yazılımlar müşteri ilişkilerinin yönetimini yapıp doğru satış stratejileri geliştirebilecek; müşteri tepkilerine anlık yanıt verebilecek. Böylece şikâyet, görüş ve önerileri toplayabilen yazılımlar sayesinde satış ve saha ekiplerinden yenilikçi fikirlerin ortaya çıkması hızlanabilir.

KÜRESEL YAPAY ZEKA PAZARINDA BÜYÜME

Perakendede Yapay Zeka pazarının büyümesi, öncelikle büyük veri ve analitik hakkında artan farkındalık ve çok kanallı perakendecilik stratejisinin benimsenmesi ile mümkün oldu. Son kullanıcı deneyimini geliştirme ve üretkenlik artırma ihtiyacı Yapay Zekâ yatırımlarını arttırdı. 5G gibi mobil cihaz teknolojileri ve blok zinciri yatırımları pazardaki yeni uyum sağlanması gereken trendler. Ancak ortaya çıkan yüksek satın alma maliyetleri ve henüz yeterli altyapının olmayışı, bu pazarların büyümesini engelleyebilir. Ayrıca bireylerin mahremiyeti ve kimliği ile ilgili endişeler; yapay zekâ teknolojisi hakkındaki farkındalık eksikliği, pazarın büyümesini etkileyebilecek zorlu faktörler olarak kabul ediliyor. 

Yapay Zekâ, büyük veri ve analitik, dijital operasyonların anahtarı durumunda. İş operasyonlarından müşteri deneyimine kadar her şeyi dönüştürme potansiyeline sahip. 

Meticulous Research firmasının perakende pazarında yapay zekayı incelediği küresel tahmin raporunda; yılda %34,4’lük bir büyüme ile yapay zekâ kullanımının 2027 yılına kadar 19,9 milyar dolara ulaşması bekleniyor. 

GELENEKSEL YÖNTEMLERE KARŞI ANALİTİĞİ KEŞFEDİN

Perakende pazarında küresel yapay zekadaki büyüme, sürekli artan internet ve akıllı cihaz kullanıcısı sayısı, büyük veri ve analitik hakkında artan farkındalık ile dijitalleşmeye yönelik hükümet girişimleri gibi faktörlerden kaynaklanır. Perakendede yapay zekanın benimsenmesi, şirketlerin iş stratejilerini artırmak için operasyonlarını nasıl takip ettiklerinin bir göstergesidir. 

Maptriks’in yapay zekâ ile desteklenen lokasyon analitiği ürünlerini keşfederek, geleneksel yöntemlerle elde edemeyeceğiniz bilgileri edinebilir; daha iyi sonuçlar sağlayabilir ve dijital dünyada müşterilerle etkileşim kurabilirsiniz. Yapay zekâ altyapısında temellenen Mekânsal Zekâ ile ne, nerede, ne zaman sorularına da lokasyon tabanlı yanıtlar arayabilirsiniz. Ürünlerimizden Geocoder ile adreslerinizi standardize edebilir, koordinat bilgisi üretebilirsiniz. Maptriks Pro ile coğrafi bazlı analizler yapabilir, akıllı modeller ile yatırım stratejilerinizi yönetebilirsiniz. Route Manager maliyet ve zaman minimizasyonu sağlayan rotaları belirleyebilirsiniz. Field Manager ile saha ekiplerinizin ziyaret planlarını yönetebilir, ekip performansını arttırabilirsiniz. Shopper&Sales ile FMCG satış performansınızı analiz ederek pazarlama aktivitelerinizi yönetebilirsiniz. 

Siz de makro ve mikro ölçekte kararlar almak; doğru hedef kitlesine ulaşabilmek için Maptriks teknolojisinden faydalanarak yapay zekayı kullanın; cironuzu arttırın!